Yeni Avrupa Kupaları Düzeni Sonrası Elemeler

Bildiğiniz üzere UEFA, Avrupa Kupaları’ndaki düzenden rahatsız olarak özellikle alt sıralardaki ülkeleri daha da ilgilendiren, daha fazla katılımcıya yönelik bir turnuva düzeni arayışındaydı. Bu yaklaşıma göre de Avrupa Ligi’nin cazibesinin artması için eskisi gibi üç kupalı düzene geri dönüldü.

Geçen yıllarda Avrupa Ligi’nin çok rekabetçi olmamasından dolayı bir takım eleştiriler vardı. Avrupa Ligi önce 56 takımlı 12 gruplu bir turnuva idi. Durum böyle olunca çok iyi takımlarla çok zayıf takımlar aynı turnuvada eşleştiler. Örneğin son sezon İrlanda’nın Dundalk takımı, Bulgar Ludogorets ve Belçika’nın Gent takımları bulundukları grupları puansız bitirmişlerdi. Gruplarını birkaç puanla bitiren takım sayısı da bir hayli fazlaydı. Yani turnuvada bir rekabet problemi vardı bu da kupaya olan ilgiyi aşağı çekmişti.

Yeni Avrupa Ligi

UEFA bu duruma çözüm olarak Avrupa Ligi’ni 48 takımlı 12 gruplu yapıdan çıkarıp 32 takımlı 8 gruplu sisteme döndü. Zayıf kalan 16 takımlık kontenjan devre dışı kalmış oldu. Yeni eleme sistemiyle oynanan karşılaşmalardan sonra gruplara kalan takımlar da belli oldu.

ENG: Leicester City, West Ham
ESP: Real Sociedad, Real Betis
ITA: Napoli, Lazio
GER: Eintracht Frankfurt, Bayer Leverkusen
FRA: Lyon, Marseille, Monaco**
POR: Braga
NED: PSV Eindhoven**
SCO: Celtic, Rangers
AUT: Rapid Wien, Sturm Graz
RUS: Lokomotiv Moskva, Spartak Moskva**
SRB: Crvena zvezda*
BEL: Antwerp, Genk*
TUR: Fenerbahçe, Galatasaray
GRE: Olympiacos*
DEN: Midtjylland, Brøndby
CZE: Sparta Praha**
CRO: Dinamo Zagreb**
BUL: Ludogorets**
HUN: Ferencváros**
POL: Legia Warszawa*

12 otomatik katılımcı
*10 UEFA Avrupa Ligi play-off galipleri
**10 UEFA Şampiyonlar Ligi play-off ve 3. ön elemelerinde elenen takım

Bu listeye göre sadece Fransa turnuvada 3 takımla temsil edilirken diğer beş büyük lig ise turnuvada ikişer takımla temsil edilecekler. Avrupa sıralamasınında ilk altıyı takip eden Portekiz ile Hollanda ilginç olarak tek takımla yollarına devam ediyorlar.

Bu durumu ilginç yapan diğer durum ise sıralamanın devamındaki üç ülke Avusturya, İskoçya, Rusya’nın ikişer takımla gruplarda yer alması.

UEFA sıralamasında 13. sıradaki Belçika, 17. Sıradaki Türkiye ve 23. Sıradaki Danimarka da UEFA Avrupa Ligi’nde iki temsilci ile yollarına devam ediyorlar.

Buna karşın 11. sıradaki Ukrayna, 14. Hırvatistan, 16. Kıbrıs Rum Kesimi gibi ülkeler Avrupa Ligi’nde yer almıyorlar. Avrupa Ligi’nde temsil edilecek ülkelerden UEFA Sıralaması’nda en kötü olanı ise son yıllarda büyük bir gerileme yaşayan Polonya.

Bu perspektiften baktığımızda UEFA Avrupa Ligi’nin dengeli ve Avrupa çapına yayılmış bir turnuva olduğunu görüyoruz. Yani turnuva adına yakışır bir duruma gelmiş durumda. Aslında geçen yaz tartışılan Avrupa Süper Ligi gibi Avrupa 2. Ligi’nin kurulmuş olduğunu da söyleyebiliriz.

Avrupa Konferans Ligi

UEFA, Avrupa Ligi’nden çıkardığı 16 takımın üstüne 16 takım daha ekledi ve Konferans Ligi’ni oluşturdu. Bu turnuvanın da gelmesiyle birlikte Avrupa Ligi’ndeki geniş katılımcılı turnuva yapısının Konferans Ligi’yle birlikte güçlendiğini de söyleyebiliriz.

Üç turnuvanın da grup aşamalarını düşünürsek, ilk 31 ülkenin tümü Avrupa Kupaları’nda yer almış oldu. Belki bu yeni eleme formatının bir hediyesi olarak 34. Moldova tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’ne yükseldi. Bir diğer deyişle ilk 35 ülkeden sadece üç ülke Avrupa Kupaları dışında kaldı.

Öte yandan 42. sıra ile 51. sıra arasındaki dört ülke de grup aşamalarına katılma hakkını elde etti.

Böylece 55 ülke ülkenin 19’u grup aşamalarını göremezken grup aşamalarında kalan 36 ülke en azından yıl sonuna kadar Avrupa mücadelelerine devam edecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam