Akdeniz Oyunları Tarihçesi

Akdeniz Oyunları, Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkeler arasında dört yılda bir düzenlenen spor organizasyonudur. Oyunlar, Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkeler arasında toplumsal ve kültürel yakınlaşmanın sağlanması amacıyla düzenlenmektedir. Akdeniz Oyunları’nın yapısı Olimpiyat oyunlarına benzer ve aynı kurallar geçerlidir. Organizasyon 15 gün sürer. Oyunların düzenleneceğin ülkenin yanı sıra, ev sahibi şehrin de Akdeniz’e kıyısı olması gerekmektedir.

Akdeniz Oyunları Fikrinin Ortaya Çıkışı

Akdeniz Oyunları fikri ilk olarak 1948 Londra Olimpiyatları’nda ortaya atılmıştır. O dönemde Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin asbaşkanlığını üstlenen Mısır Olimpiyat Komitesi başkanı Muhammed Tahir Paşa fikir babasıdır. Türkiye’nin de içinde olduğu dokuz ülke bu öneriye olumlu yaklaşmasıyla birlikte oyunların temelleri atılmıştır. Olimpiyatlar ardından Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi kurulmuştur. Merkezi Atina’dadır.

İlk Akdeniz Oyunları, 5-12 Ekim 1951 tarihleri arasında Mısır’ın İskenderiye şehrinde düzenlenmiştir. Türkiye, düzenlenen tüm oyunlara katılmıştır. Ülkemiz 1971’deki 6. Akdeniz Oyunlarına ev sahipliği yapmış olup, 2013’teki 17. Akdeniz Oyunları’nın ev sahipliğini kazanmıştır.

İtalya oyunların en çok madalya kazanan ülkesidir. Türkiye ise Fransa ve İspanya’nın ardından 4. sırada gelmektedir. Atletizm, Basketbol, Boks, Jimlastik, Futbol, Güreş, Eskrim, Su Topu ve Yüzme oyunların değişmez spor dallarıdır.

Oyunlara Katılan Ülkeler

Oyunlara Akdeniz’e kıyısı olan üç ayrı kıtadan ülkeler katılmaktadır.

Afrika’dan Akdeniz’e kıyısı bulunanan ülkeleri Cezayir, Mısır, Libya, Fas ve Tunus;

Asya’dan Lübnan ve Suriye;

Avrupa’dan ise Andorra, Arnavutluk, Bosna Hersek, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Karadağ, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Monako, San Marino, Sırbistan, Slovenya, Türkiye, Yunanistan katılmaktadır. Makedonya ise ilk kez 2013 Mersin Oyunları ile oyunlara katılım sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir