Süper Lig Yeniden Milyarderler Ligi’nde

Süper Lig kulüpleri yıllar sonra Şampiyonlar Ligi’ne veda etmiş olsa da bu transfer sezonunda önceki yıllara göre farklı bir yarış yaşandı.

Yıllardır yabancı transferi sadece yabancılara odaklı olan kulüpler şimdilerde hedefini büyük kulüplerde tutunamamış orta yaşlı futbolculara doğru çevirdiler.

Durum böyle olunca Türkiye Süper Ligi, 2015’ten sonra ilk kez değerini milyar euro üzerine çıkardı. Üstelik bu değere katkı hemen tüm takımlardan geldi. 2019-20’de değeri 100 milyonu aşan tek takım varken bugün dört takım bu sınırı aştı. Yine aynı sezon kalburüstü Anadolu takımları için eşik 30 milyon iken şimdi bu sınır düşme potasına kaydı.

Süper Lig, 1.03 milyar euroluk değeri ile 1.1 milyarlık Portekiz ligi takip ediyor. 5 büyük ligin en değersizi Fransa’nın 3.4 milyarlık değeri çok uzak olsa da Portekiz ve Hollanda ligi ile en değerli 6. lig olma yarışı devam ediyor.

Fenerbahçe’nin Kadrosu 100 milyon Euro Değerlendi

Transfer sezonu henüz kapanmazken kulüpler birbirleriyle transfer mücadelesinin içine girdiler. Kadro değeri bakımından en güçlü olan kulüp Fenerbahçe, kadro değerini 175 milyon euro’ya yükseltti. Karşılaştırmak gerekirse 2019-2020 sezonundaki kadro değeri sadece 76 milyon euro idi.

Yine aynı sezon kadro değeri 100 milyonu aşan tek takım olan Galatasaray ise bu sezon 135 milyon euro’ya ulaştı. Ancak üç yeni transferi ile yaklaşık 25-30 milyon euroluk bir artış daha yaşanacağını bekliyoruz.

Beşiktaş da 100 milyon Sınırını Aştı

Beşiktaş ise bu sezon 103 milyon euroluk kadro ile büyükler arasında fiyat bakımından en mütevazi kadroya sahip. 2019-2020 sezonunda 63 milyon euroluk kadroya sahipti. Elbette oyuncu kadrosunun değeri herşey değil. Birincisi Beşiktaş sadece Türkiye’de oynacağı için daha kompakt bir kadroya sahip. Kadroyu incelediğimizde diğer kulüplerden daha avantajlı olduğu görülen bir kadroya sahip. 2019-2020 sezonu çok iyi bir örnek olarak duruyor. O sezon Beşiktaş’ın ve Trabzonspor’un önünde ligi bitiren Başakşehir sadece 53 milyonluk kadro ile ilk ve tek şampiyonluk başarısını elde etmişti. Beşiktaş da diğer büyüklere göre çok daha iyi performans göstermişti. Nitekim bu sezona da en iyi başlayan yine Beşiktaş oldu.

Son Şampiyon Trabzonspor Kadro Değerinde de Şampiyonluğa Oynuyor

Kadro değeri konusunda en büyük sıçramayı yapan kulüplerden bir diğeri ise Trabzonspor. Baz aldığımız 2019-2020 sezonunda 87 milyon euroluk kadroya sahip olan Trabzonspor da transfer rekabetinin tam göbeğinde oldu. Geçen yıl dar bir kadro ile şampiyon olan Trabzonspor bu sezon pek çok transfere imza attırdı ve 164 milyon euro ile en değerli ikinci kadroya sahip oldu.

Anadolu Kulüpleri de Gelişiyor

Öte yandan kadro değeri bakımından tek kıpırdanma büyüklerde olmadı. 54 milyon euroluk kadrosu ile 19-20 şampiyonu Başakşehir 55 milyonluk bir kadroya sahip.

19-20 sezonunda Başakşehir’den sonra kadro değerleri bir anda 30 milyona iniyordu. Bu sezon ise Konyaspor ve Adana Demirspor sırasıyla 47 ve 45 milyonluk kadrolara sahipler. Alanya ve Antalyaspor ise yine sırasıyla 37.5 ve 33 milyonluk kadrolar kurdular.

Geçen yılın kupa şampiyonu Sivasspor da 31 milyonla sınırı geçiyor. Ancak diğer kulüpler de 30 milyon sınırına oldukça yakınlar. Kayseri, Gaziantep, Kasımpaşa, Karagümrük, Ankaragücü ve Hatayspor 30 ile 26 milyon aralığında kadrolara sahipler.

19-20’de 100 milyonu geçen 1 takım, 30 milyonu geçen 5 takım daha varken bu sezon 4 adet 100 milyon üzeri, 6 takım da 30 milyon üzeri kadrolara sahipler. Buna ek 6 takımın daha bu sınırı geçmeye sadece 1 transfer uzakta olduğunu düşürsek sayı 16’ya kadar çıkıyor.

Eskinin Büyük Takım İdolleri Şimdi Anadolu Yıldızları Oldu

Görüldüğü üzere ligimizde önceki sezonlara göre daha kalifiye takımlar var. Bunu önceki sezonlarda büyüklerde mücadele edip şimdi Anadolu’da bulunan Onyekuru, Belhanda, Carole gibi isimlerden de görebiliyoruz.

Bu kadro zenginliği ligin ilk haftalarına da yansımış durumda. İlk haftalarda pek çok bol gollü karşılaşma izledik. Elbette bu hamleler ne kadar etkili olacak sezon içi göreceğiz ancak taraftara bir umut aşıladığı da gerçek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam