Mersin Uluslararası Havalimanına Kavuşuyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Temmuz Ağustos aylarında ihalesi yapılacak Çukurova Havaalanı inşaatına bu yıl içinde başlanacağını söyledi.

Kargılı mevkiine yapılacak olan havaalanının Temmuz-Ağustos aylarında ihalesine çıkılacağını açıklayan Yıldırım inşaata da bu yıl içinde başlanacağını kaydetti. Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı havaalanlarından birisini gerçekleştireceklerini bildiren Binali Yıldırım şöyle konuştu: “Yap-işlet-devret modeliyle yapacağımız havaalanı Çukurova havzasında yaşayan 5 milyon vatandaşımıza hitap edecek. Başlangıç kapasitesi 5 milyon olmasına rağmen öyle bir proje yaptık ki yıllık kapasitesi 50 milyon olarak tasarladık. Airbus 380 ve Boeing 777 uçakları da bu havaalanına inebilecek. 3 bin 500 metre boyunda ve 60 metre genişliğinde bir piste sahip olacak. Bu, Türkiye’de bir ilktir. Tüm bu çalışmalar Mersin’in bunca yıl beklediğine değecek.”

Mersin’de Mersin limanının ardından Çukurova Havaalanı ihalesine de talip olduklarını açıklayan TAV ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdı Akın, “Mersin’e gerekliydi. Adana her iki ili birden idare ediyordu. Her iki ilin ortasında yapılacak bir havaalanının son derece efektif olacağını düşünüyorum. 20-25 yıldır tartışılan bir konuydu. Bugün sonuçlanmış olması son derece önemli” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam