Mersin’e 1 Milyar Dolar Harcanacak

Dev turizm bütçesi yaratan bölgemizin en büyük spor organizasyonuna ev sahipliği yapacağız

Yunanistan’dan alınan 2013 Akdeniz Oyunları, Mersin’e verildi. Türkiye bu yarışta İspanya ve Libya’yı geride bıraktı. 26 branşta yapılan oyunlar,olimpiyatların ardından en çok madalya dağıtılan 2. spor organizasyonu

Ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan’dan düzenleme hakkı alınan 2013 Akdeniz Oyunlar Mersin’e verildi. Oylamada Mersin, Libya’nın Tripoli ve İspanya’nın Tarragone şehirleriyle yarıştı. Oylamaya Türkiye’nin dışında 21 Akdeniz ülkesinin internet yoluyla katıldığı belirtildi. Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi tarafından açıklanan sonuçlara göre, yarışta Mersin birinci olurken, ikinciliği İspanya, üçüncülüğü ise Libya aldı.

40 YIL SONRA EV SAHİBİYİZ
İLK defa 1951 yılında düzenlenen Akdeniz Oyunları, 26 spor dalı ile olimpiyatlardan sonra dünyada en fazla branşın bir arada yapıldığı organizasyon olarak biliniyor. Akdeniz’e kıyısı olan 24 ülkenin katılımı ile 4 yılda bir gerçekleştirilen ve olimpiyat kurallarının geçerli olduğu 15 gün süren oyunlarda 3 bin 500’e yakın sporcu mücadele ediyor. Türkiye bu oyunları 1971 yılında İzmir’de düzenlemişti. 1 milyar doları aşkın ekonomi yaratan oyunlara 3 bin 500’ün üzerinde sporcu  katılıyor ve bir çok ülke oyunları naklen yayınlıyor.

YUNUS AKGÜL: Kolları sıvadık
GENÇLİK ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, oyunların düzenlenmesi için gerekli ön hazırlıkları yaptıklarını söyledi. Bugüne kadar yapılan en görkemli Akdeniz Oyunları’nı düzenlemek için hemen kolları sıvayacaklarını belirten Akgül, ‘3 bin kişilik salonumuzun yapımı sürüyor. Statyumu elden geçireceğiz ve 4 ya da 5 tane daha küçük salon yapacağız. Bunun dışında yapılacak en önemli yatırım bölümünü oyunlar köyü oluşturuyor’ dedi.
Erzurum’dakİ oyunlarda büyük deneyim kazandıklarını belirten Akgül, ‘Oyunlar Köyü’nü ya TOKİ’ye yaptıracağız ve oyunlardan sonra konutları sahiplerine devredeceğiz ya da Kredi Yurtlar Kurumu’yla bu yatırımı yapıp, öğrenci yurdu olarak kullanılmasını sağlayacağız. Kesin bir rakam yok. Ama her şeyin garantisini Başbakanımız verdi. Ülke tanıtımına ve şehrin güzelleşmesine büyük katkı sağlayacak. Kafa olarak hazırız, tesis olarak da pek sıkıntımız olmaz’ diye konuştu.

Havaalanı da tamamlanacak
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan oyunların Yunanistan’dan alınmasından sonra Türkiye’ye verilmesi halinde her türlü yatırımın güvencesini vermişti. Bu konudaki teminat mektubu daha önce oyunlar komitesine ulaştırılmıştı. İspanya hükümeti ise Oyunları Köyü’nün yapımı için güvence vermemişti. İspanya ise oyunlar köyü için hükümet garantisi vermedi.
HÜKÜMETİN yatırım planında bulunan Mersin Uluslararası Havaalanı’nın da oyunlara kadar yetiştirilmesi planlanıyor. Bu yatırımların tamamlanmasının ardından Mersin’deki turizmde de patlama yaşanması bekleniyor.

Kaynak: Akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam