Yeni Avrupa Süper Ligi’nin Değeri Ne? Avrupa Süper Ligi’nin Kurulmasıyla Ulusal Ligler Ne Kadar Kan Kaybetti?

Ağustos 2021’de başlaması planlanan Avrupa Süper Ligi’nde 20 takım yer alacağı, bunun 15’inin daimi olacağı bilgileri paylaşıldı. Bu yeni ligin mevcut kadro değerleri üzerinden analiz ettik.

Her ne kadar Avrupa Süper Ligi yönetimi ligin hafta arası düzenleneceği ve takımların yerel liglerinde mücadeleye devam edeceği açıklansa da UEFA’nın hem kulüp hem de futbolcular için yaptırım getirmesi olası.

Peki bu yaptırım sonucu kulüpler kendi ligleri dışında kalırsa Liglerin durumu ne olacak?

Mevcut Lig Değerleri:

LigÜlkeŞu Anki DeğeriAvrupa Süper Ligi Takımları Çıktıktan Sonraki Değeri
Premier Leagueİngiltere8.57 Milyar Euro3.8 Milyar Euro
La Ligaİspanya4.90 Milyar Euro2.58 Milyar Euro
Serie Aİtalya5.14 Milyar Euro3.33 Milyar Euro
BundesligaAlmanya4.56 Milyar EuroAçıklanan Takım Yok
Ligue 1Fransa3.63 Milyar EuroAçıklanan Takım Yok
Liga NOSPortekiz1.16 Milyar EuroAçıklanan Takım Yok
EredivisieHollanda832 Milyon EuroAçıklanan Takım Yok
Premier LigaRusya981 Milyon EuroAçıklanan Takım Yok
Süper LigTürkiye832 Milyon EuroAçıklanan Takım Yok
Pro LeagueBelçika812 Milyon EuroAçıklanan Takım Yok
Avrupa’nın En Değerli 10 Liginin Avrupa Süper Ligi Öncesi ve Sonrası Toplam Değerleri

Avrupa’daki Liglere baktığımızda aralarında Türkiye Süper Ligi’nin de yer aldığı 10 ligin diğer ülkelerden ayrıldığı gözüküyor. 10. Belçika Ligi 812 Milyon Euro iken, 11. sıradaki Ukrayna Ligi sadece 388 Milyon Euro Değere Sahip.

Açıklanan 12 kulübün toplam kadro değeri ise 8 Milyar Euro’yu şimdiden geçmiş durumda. Bu rakam şu anki İngiltere Premier Ligi’nden de yüksek durumda. Bu kulüplere 8 kulüp daha eklenecek.

TakımDeğeri
Manchester City1.03 Milyar Euro
Liverpool1.01 Milyar Euro
Chelsea779 Milyon Euro
Manchester United718 Milyon Euro
Tottenham Hotspur680 Milyon Euro
Arsenal549 Milyon Euro
Barcelona823 Milyon Euro
Real Madrid745 Milyon Euro
Atletico Madrid748 Milyon Euro
Juventus678 Milyon Euro
Inter618 Milyon Euro
Milan508 Milyon Euro
Toplam8.88 Milyar Euro
Açıklanan 12 Takımın Toplam Değeri

Yeni Avrupa Süper Lig yönetimi 12 takıma ilaveten üç kulübün daha daimi olarak katılacağını açıkladı. Peki bu kulüpler kimler olabilir, kadro değerleri üzerinden 3 kulüpteki takımların dışındaki takımlara bakalım.

KulüpÜlkeDeğeri
Bayern MünihAlmanya842 Milyon Euro
Borussia DortmundAlmanya581 Milyon Euro
RB LeipzigAlmanya561 Milyon Euro
Paris Saint GermainFransa828 Milyon Euro
LyonFransa333 Milyon Euro
MonacoFransa338 Milyon Euro
LilleFransa297 Milyon Euro
PortoPortekiz263 Milyon Euro
BenficaPortekiz261 Milyon Euro
AjaxHollanda348 Milyon Euro
ZenitRusya170 Milyon Euro
GalatasarayTürkiye99 Milyon Euro
FenerbahçeTürkiye96 Milyon Euro
BeşiktaşTürkiye87 Milyon Euro
TrabzonsporTürkiye86 Milyon Euro
Club BruggeBelçika137 Milyon Euro
Avrupa Süper Ligi’ne Katılabilecek Kulüplerin Kadro Değerleri

Bu tabloyu hazırlarken her ligin kadro değeri olarak en üst gruplarını ele aldık. Örneğin Rusya’da 170 Milyon Euro’luk Zenit’ten sonraki en güçlü takımlar 130 Milyon Euro bandındaki CSKA ve Spartak idi. Bu sebeple tabloya eklemedik. Türkiye’de ise dört takımın da kadro değeri birbirine hemen hemen denk olduğu için dördünü de tabloya ekledik.

Bu turnuvaya eklenecek diğer üç daimi ve davet usülü gelecek diğer beş takım muhtemelen bu tablodaki takımlar içinden gelecek.

Kulüplerin değerlerinden de görüldüğü üzere ligin kurucusu olan 12 takımın en ucuz kadrosunun 500 milyon euro ile Arsenal’de olduğunu görüyoruz. Diğer liglere baktığımızda bu bantta 3 Alman ve bir de Fransız takımı bulunuyor.

Almanya’da kulüpler taraftarların hakim ortak olduğu bir kulüp düzeni mevcut. Bu yüzden kulüplerin ulusal ligden vazgeçmeleri pek mümkün değil. Eğer UEFA ile Avrupa Süper Ligi arasında bir ayrım olacaksa, Alman kulüpleri UEFA’da kalmak isteyecektir. Fakat istisnai durum Red Bull sponsorluğundaki RB Leipzig takımı. Bu sebeple 15 takımdan birinin Bayern Münih yerine Leipzig olması olası. Özellikle sponsor Redbull’un bu üst seviye organizasyonda olması iştahını kabartacaktır.

Fransa’da ise daha değişik bir durum var. PSG kadro değeri olarak Bayern Münih ile birlikte şimdilik Avrupa Süper Ligi dışında duran en değerli kulüplerden biri. Hatta PSG Süper Lig takımları arasında da üst sıralarda bir takım. Ancak PSG’yi engelleyen bir diğer husus kulübün sahipliği konusu. PSG, BeIn Medya Grubu’nda sahibi olan Katarlı yatırımcılar tarafından yönetiliyor. Fakat BeIn Sports, sadece Türkiye’de değil Avrupa’da önemli bir yayıncı ve UEFA’nın en büyük televizyon partnerlerinden biri. Dolayısıyla UEFA’daki düzenin bozulmasına izin vermeleri pek mümkün değil.

Bu iki ülkeden katılımcı olacaksa listedeki diğer takımları düşünmek daha mantıklı.

Hollanda’da Ajax, Portekiz’de Porto ve Benfica da bu lige dahil olabilecek kulüpler olarak görülüyor.

Bu durumda lige katılacak takımların minimum değerinin 250 milyon euro civarı olacağı gözüküyor.

Avrupa Süper Ligi yönetimi başka ülkelerden kulüp davet edebilir mi?

Rusya, Belçika ve Türkiye’deki takımların kadro değeri olarak ligdeki takımlardan çok geride olduğu görülmekte. Avrupa Süper Ligi en iyi değerli takımları davet etmek isteseydi 500 milyon euroya yakın Leicester City ve Everton gibi kulüpleri de davet edebilirdi. Ancak anlaşılan kalan kontenjanların turnuvanın farklı ülkelere yayılmak için bırakıldığı izlenimi var.

Avrupa Süper Ligi’nde Kontenjan Takımları Hangileri Olabilir

Kalan 8 takım Almanya ve Fransa için ikişer; Portekiz, Rusya, Belçika ve Türkiye için de birer takım şeklinde olabilir. Ülkelerin performansına göre kontenjanlar kayabilir gibi gözüküyor.

Burada kulüplerin başarılarının yanı sıra ülkelerdeki taraftar profili de bir kıstas olacak gibi. Bu durumda ise Rus ve Türk takımlarına davet gelmesi olası gözüküyor. Muhtemelen bu kulüplerden de rekabetçi bir kadro kurması istenebilir. Katılımın bu şartlara bağlı olması olası görünüyor.

Bu bilgiler ışığında gelecek diğer 8 takımı tahmin etmek oldukça güç. Bu takımları önümüzdeki günlerde göreceğiz. Her ne kadar turnuva yönetimi ulusal liglere devam diyorsa da UEFA’nın olası bir misillemesi ile kendi ligleri dışında kalabilirler. Bu durum belki daimi üyeler için bir sorun olmaz fakat davet usulü gelecek takımlar için bir problem olacak. Örneğin bir Türk takımı bu turnuvaya davet edildi ve TFF kulübü kendi liginden ihraç etti diyelim. Kulüp ertesi yıl Avrupa Ligi’ne de davet almayabilir, federasyonun da kulübe madem kurallara uymadın o zaman amatör kümeden başla demesi mümkün. Bu ağır riski taşımak isteyecek kulüp çıkar mı o da başka bir tartışma konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam