Türk Kadın Futbolunda Fırsat Tepiyor

Türkiye Kadın Futbol Ligi, pandemi sebebiyle hızlandırılmış bir şekilde Şampiyonlar Ligi formatında Antalya’da oynandı ve şampiyonluğu Fatih Vatanspor’u mağlup eden Beşiktaş Kadın Futbol Takımı ikinci kez üst üste kazandı.

Kadın Futbolu’nda bu yıl güçlü bir sponsor desteği de gördük. Ligin sponsorluğunu Turkcell üstlenirken şampiyon Beşiktaş’ın sponsoru ise kulübün forma ve stadyum isim sponsorluğunu da üstlenen Vodafone. İki önemli iletişim devinin sponsorluğu önemli olsa da maalesef kadın futbolunda henüz başlangıç aşamasındayız.

Dünya Sıralamasındaki Yerimiz

Kadın futbolu erkeklerden farklı bir şekilde değerlendiriliyor. FIFA’nın erkek futbol milli takım sıralaması olduğu gibi kadınlar için de bir sıralaması var ve iki liste arasında çok büyük farklar var.

Erkek futbolda ancak 20. sırada yer alan ABD, kadınlarda en başarılı ülke. ABD’nin en büyük rakibi ise Almanya. İlk 10 sırada Hollanda, Fransa ve İngiltere gibi erkeklerde de başarılı ülkeler var. Ancak bu grubun arasında İsveç de yer alıyor.

Erkeklerde üç Güney Amerika temsilcisi ilk 10’da yer alırken kadınlarda ise Brezilya’yı görüyoruz. Bir sonraki en başarılı Güney Amerika temsilcisi ise Arjantin ve ancak 35. sırada yer bulabiliyorlar.

İlk 10 sıra arasında Okyanusya temsilcisi Avusturalya da var. Erkeklerde ancak 41. sırada olan Avusturalya kadın futbolunda 8. sıraya yükselmiş durumda.

İlk 10 sıraya baktığımızda gelişmiş batı ülkelerinin olduğunu görüyoruz ancak 10. sırada Kuzey Kore yer alıyor. Erkeklerde Azerbaycan’ın hemen önünde 109. olan Kuzey Kore kadın futbolu için ilham veren ülkelerden.

Türkiye ise kadınlarda ancak 69. sırada yer alıyor. Avrupa ülkeleri arasında bile ancak 33. sıradayız. Erkeklerde dünyada 29. sırada Avrupa’da ise 18. sırada olduğumuzu hatırlatalım tekrardan.

Maalesef kadın futbolunda erkeklerden çok gerideyiz. Ancak potansiyelimizin bu olmadığı çok açık. Hem erkeklerde hem de kadınlarda üst seviye mücadele veren sadece Beşiktaş’ı görüyoruz. Geçen yıllarda Trabzonspor da kadın futbol şubesi kurmuş ancak sonradan takımı kapatma kararı almıştı.

Galatasaray ve Fenerbahçe ise hiç bir zaman Kadın futbolunda mücadele etmediler. Sadece dört büyüklerde değil tabi. Türk futboluna oyuncu yetiştiren Altınordu, Bursaspor gibi kulüpler de kadın futbolunda yoklar.

Öte yandan kadın sporcu potansiyeli olan bölgelerde kurulan kulüpler var. Örneğin Fenerbahçe kadın futbolunda yer almazken, kulübün basketbol şubesinin yer aldığı Ataşehir’de belediye takımı Ataşehir Belediyespor şampiyonluk adayı olan kulüplerden.

İzmir’in köklü kulüplerini de görmezken Konak Belediyespor üst sıralarda mücadele ediyordu.

Şimdiye kadar oynanan sezonlara bir göz atalım 2019/20 sezonunda koronavirüs salgını nedeniyle lig mart ayı ortasında 16. hafta oynanırken tatil edildi. 22 haftalık sezon daha sonra oynanmadı. Puan farkının çok az olması sebebiyle şampiyon da ilan edilmedi.

Son yıllardaki şampiyonluklara baktığımızda ise Gaziantep, İzmir ve İstanbul kulüplerini görüyoruz.

SezonŞampiyonİkinci
2019-20*ALG Spor (Gaziantep)Beşiktaş
2018-19BeşiktaşALG Spor (Gaziantep)
2017-18Ataşehir Bld SporBeşiktaş
2016-17Konak Bld SporBeşiktaş
2015-16Konak Bld SporAtaşehir Bld Spor
2014-15Konak Bld SporAtaşehir Bld Spor
2013-14Konak Bld SporAtaşehir Bld Spor
2012-13Konak Bld SporAtaşehir Bld Spor
2011-12Ataşehir Bld SporKaradeniz Ereğlispor (Zonguldak)
2010-11Ataşehir Bld SporKonak Bld Spor
2009-10Gazi Üni. (Ankara)Trabzonspor
2008-09TrabzonsporBucaspor
2007-08Gazi Üni. (Ankara)Bucaspor
2006-07Gazi Üniversitesi Mersin Camspor
2005-06Düzenlenmedi
2004-05
Düzenlenmedi
2003-04Düzenlenmedi
2002-03SamsungücüGazi Üniversitesi
2001-02İstanbul ZeytinburnusporSamsungücü
2000-01İstanbul Kuzeysporİstanbul Zeytinburnuspor
1999-00Delta MobilyasporMarshall Boyaspor
1998-99Marshall Boyaspor
1997-98Zara Ekinlispor
1996-97Dinarsusporİstanbul Sitespor
1995-96DinarsusporGürtaş
1995DinarsusporAcarlarspor
1994DinarsusporAcarlarspor
* 2019-20 Sezonu Covid-19 Salgını Sebebiyle Yarım Kaldı

Basketbol ve Voleybol gibi takım sporlarında kadınlardaki başarılarımız ortada. Gerek basketbol gerekse de voleybolda Türkiye önemli kadın sporcular yetiştirebiliyor.

Üç önemli spor dalında Türkiye’nin dünya sıralamasındaki yerine baktığımızda kadınların çok önde olduğunu görüyoruz.

Spor / KonfederasyonErkekler SıralamasıKadınlar Sıralaması
Futbol / FIFA2969
Basketbol / FIBA157
Voleybol / FIBV245
Türkiye’nin Spor Dallarına Göre Dünya Sıralaması – Mayıs 2021

Yukarıdaki tabloda sıralamaların üzerine tıklayarak güncel durumları görüntüleyebilirsiniz.

Görüldüğü üzere Türkiye doğru bir organizasyon ile kadın futbolunda dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girebilecek güçte. Üstelik bunun için yapmamız gereken tek şey basketbol ve voleyboldaki gibi ciddi bir kadın futbolu organizasyonu oluşturmak.

Büyük kulüplerimizin yanı sıra basketboldaki ve voleyboldaki gibi müessese kulüplerinin de dahil olması gerekiyor. Yıllardır şampiyonluk rüyası gören Altay, Göztepe, Karşıyaka gibi İzmir kulüpleri; Ankaragücü ve Gençlerbirliği gibi Ankara kulüpleri, altyapıları güçlü kulüpler Bursaspor, Eskişehirspor, Altınordu gibi kulüplerimiz erkek şubelerinden çok önce şampiyonluğa ulaşabilirler.

Bu kulüplerin yerini dolduran belediye takımları geçmişte bunu ispat etmiş durumda.

Müessese tarafında ise basketboldaki gibi Anadolu Efes; voleyboldaki Ziraat, Vakıfbank, Eczacıbaşı gibi kulüplerin de kadın futbolunda başarılı olması oldukça mümkün gözüküyor. Doğru ortamı kurabilen müesseseler bu alanda başarılı olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam