Hat-Trick Türleri Nelerdir?

Dünkü PSV – Galatasaray maçından sonra sosyal medya üzerinde hat trickin olup olmadığı ile ilgili bazı paylaşımlar üzerine konuyu inceledim. Hollanda’da gerçekten hat-trick ile ilgili farklı bir durum var ama konu yanlış algılanmış.

21 Temmuz 2021 PSV – Galatasaray Maçı Sonucu

Skorda görüldüğü üzere Zahavi üç gol atmış durumda ancak ilk iki golünden sonraki üçüncü golü öncesinde Emre Kılınç’ın 42. dakikada Götze’nin ise 51. dakikada golleri bulunuyor.

Hat Trick’in Kısa Geçmişi

Hat-trick terimi futboldan dolayı hayatımıza girmiş gibi düşünsek de aslında pek çok farklı spor dalında kulanılıyor. Futbol dışında, Beyzbol, Kriket, Hentbol, Hokey, Poker, Rubgy, Su polosu hatta motor sporlarında bile kullanılan bir terim.

Bu terimin geçmişi ise krikete dayanıyor. 1858’de bir kriket maçında üst üste üç kez “sayı” üretmesinin ardından bu terim kullanıma geçiyor. Sonra da futbola devşiriliyor.

Futbolda milli maçlarda ilk hat-trick ise 1878’de İskoç oyuncu John McDougall tarafından İngiltere karşısında atılıyor. Dünya Kupaları tarihindeki ilk hat trick ise 1930’da ABD’li Patenaude tarafından atılmış. Dünya Kupalar’ında en hızlı hat trick ise İsviçre’li Humm’un 2015’te Ekvator karşısında 47, 49 ve 52. dakikalarda attığı gollerle oluşmuş.

Almanca’da Farklı Hat Trick Türleri Var

Hat Trick’in farklı türleri de var. Dünya futbolunda gollü galibiyetler deyince akla gelen ilk ülke muhtemelen Almanya olur.

Görünüşe göre Almanlar o kadar çok hat trick yapmışlar ki bunları da kendi içinde ayırma ihtiyacı hissetmişler.

Altın Hat Trick

Bir maç içinde hem kafa, hem sol hem de sağ ayakla birden gol atma halinde hat tricke verilen isimdir.

Kusursuz Hat Trick / Saf Hat Trick

Bir maçta arada bir başka oyuncunun golü olmadan atılan üç gole verilen isim. Almanca’da lupenreiner hat-trick adı verilmektedir.

Flemenkçe’ye ise bu terim “zuivere hattrick” yani saf hat trick olarak geçmiştir.

Sonuç

İşte tam olarak dünkü maç ile ilgili kafa karışıklığı burada yaşanıyor. Zahavi bu maçta hat trick yaptı ama kusursuz bir hat trick yapmayı kaçırdı. Muhtemelen Hollanda basınında kusursuz hat trick yapamadı şeklinde çıkan bir haber ya da yorum eksik algılanarak hat trick olmadığı bizim basına ya da sosyal medyaya yayıldı.

İşin doğrusu yukarıda kalın harfle yazdığımız şekildedir.

Takımımıza geçmiş olsun diliyor, takipçilerimize de iyi bayramlar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam