Euro 2024 Elemelerinde Bir Şansımız Daha Var

A milli futbol takımımız Euro 2024 elemelerine çok daha iyi bir başlangıç yapamadı. İlk maçta deplasmanda Ermenistan’ı yenerken zorlanan milliler, dün kendi sahamızda Hırvatistan’a yenilince sekiz maçlık maratonun henüz iki maçı tamamlanmasına rağmen herkes acaba “Türkiye Euro 2024’e gidebilecek mi?” sorusunu sormaya başladı.

Türkiye 2024 Ev Sahibi Olmayı Kaçırmıştı ama Yine de Ev Sahibi Olabilir

Bilindiği üzere Euro 2024, Almanya’da düzenlecek. Euro 2024 ev sahipliği için Türkiye, Almanya ile rekabet etmiş ve Almanya 12’ye 4 oyla Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği hakkı kazanmıştı. Gurbetçilerin yoğun olduğu bölgelerde oynanacak Turnuva, Türkiye için ev sahibi edasında oynanabilir. Türkiye, Avrupa Genelinde oynanan Euro 2020’de iki grup maçını Azerbaycan’ın Bakü şehrinde ev sahibi gibi oynamıştı. Almanya’da 2006’daki Dünya Kupası’nı kaçıran Türkiye bu fırsatı da kaçırmak istemiyor.

Eleme grubunda Ermenistan ve Hırvatistan dışında Galler ve Letonya ile eşleşen milli takımın ilk iki maçlık performansının Türkiye’yi grupta ilk iki sıraya yerleştirip Avrupa Şampiyonası’na taşıması şu anki performans ile çok kolay gözükmüyor.

Ancak, Avrupa Uluslar Ligi’nde gösterdiği başarılı performansı sayesinde play-off oynama hakkı elde etmişti.

Türkiye için Play-off Olasılığı Var, Muhtemel Rakipler de Belli

Türkiye, Avrupa Uluslar Ligi’nde C liginden B Ligi’nde yükselmeye hak kazanmıştı ve C ligindeki grubunu lider tamamlamıştı. Bu başarılı performansı sayesinde, eğer Euro 2024 elemelerinde ilk ikiye giremezse bile play-off oynama hakkına sahip olacak. Bu durumda, muhtemel rakipleri Gürcistan, Yunanistan, Kazakistan, İsrail ve Bosna-Hersek takımlarından biri olacak. Bu takımların da ilk iki haftaki performanslarından sonra gruplarını ilk ikide bitirme olasılıkları düşük gözüküyor.

Play-off maçları, elemelerdeki gruplarında ilk iki sıradaya girmeyen ancak Uluslar Ligi’nde play-off hakkı kazanan takımlar arasında oynanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam