Akdeniz Oyunları için Seferber Olundu

2013 Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapacak Mersin’de, organizasyonu gerçekleştiren diğer şehirlerin 6 yılda tamamladığı hazırlık sürecini 2 yılda bitirilmesi için hummalı bir çalışma yürütülecek.

Ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan’dan düzenlenme hakkı alınan 2013 Akdeniz Oyunları organizasyonunun sadece 2 yıl kala Mersin’e verilmesi nedeniyle ihtiyaç duyulan tesis ve altyapının tamamlanması için kısıtlı bir zaman bulunuyor.

Akdeniz Oyunları’na Mersin’in ev sahipliği yapması yönünde Akdeniz Oyunları Uluslararası Komitesi (ICMG) tarafından istenen garanti mektubunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanması ile organizasyonun ev sahipliğini kazanan Mersin, diğer kentlerin 6 yılda gerçekleştirdiği hazırlıkları 2 yıl içinde tamamlamak zorunda.

Organizasyon için ihtiyaç duyulan tesislerin yapımı ve mevcutların elden geçirilmesi için fizibilite çalışmaları sürüyor. Fizibilite raporlarının tamamlanmasının hemen ardından da inşaat çalışmalarına başlanacak.

İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünce hazırlanan ilk rapora göre, 1951 yılında hizmete açılan 9 bin seyirci kapasiteli Tevfik Sırrı Gür Stadı mevcut haliyle ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte değil. Mevcut stadın tribünlerinin yıkılarak yerine 30 bin seyirci kapasiteli yeni tribünlerin inşa edilmesi gerektiği vurgulanan raporda, ikinci bir seçenek olarak da yenisinin inşa edilebileceği belirtiliyor.

Raporda, bunun için de Mersin Üniversitesi (MEÜ) Çiftlikköy Yerleşkesi yakınlarındaki arazinin değerlendirilebileceğine dikkat çekiliyor.

Stadın yanı sıra 7 bin, 3 bin ve 2 bin kişilik toplam 3 spor salonu, olimpik kapalı yüzme havuzu, atış poligonu ve 10 kortluk tenis tesisi gerekiyor. Kente yeni kazandırılacak tesislerin yanı sıra mevcutların da elden geçirilmesi planlanıyor. Bu kapsamda yapılacak işlemlerin tamamı için yaklaşık 310 milyon liralık kaynağa ihtiyaç duyuluyor.

TÜZMEN’İN GÖRÜŞLERİ

Ak Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, bu oyunlar için önlerindeki 27 ayı çok iyi değerlendireceklerini söyledi.

Mersin’in daha önce organizasyonu üstlenen şehirlerin 3’te 1’i kadar bir hazırlık süresine sahip olduğunu ifade eden Tüzmen, 3 kat daha hızlı iş yaparak 2013’teki oyunların organizasyonunu en güzel şekilde gerçekleştireceklerini, imza töreni için Mersin’e gelen Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Başkanı Amar Addadi’nin de bu görüşü dile getirdiğini anımsattı.

Yıllar sonra böyle bir organizasyonun tekrar Türkiye’ye gelmesi nedeniyle Mersin’in çok arzulu ve istekli olduğunu belirten Tüzmen, “Türkiye’nin artık giriştiği her işte başarılı olan bir konuma gelmiştir. Önceden ‘Türkiye yapabilir mi?’ diye sorulurdu. Şimdi ise ‘Türkiye yaparsa iyi yapar’ deniyor. O nedenle Akdeniz Oyunları’nda başarısız olmak gibi bir lüksümüz yok” dedi.

“HİÇ KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN”

Organizasyonun Türkiye’ye yakışır şekilde tamamlanabilmesi için hemen herkesin üzerine düşen görevi yapacağına inandığını dile getiren Tüzmen, Mersin’in organizasyonu almasında Başbakan Erdoğan tarafından imzalanan garanti mektubunun etkili olduğuna dikkati çekerek, “Önümüzde kısa bir zaman var. Ama biz zamanı iyi kullanıp, üstesinden geleceğiz. Tüm dünyanın gıptayla izleyeceği bir organizasyon düzenleyeceğiz. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın” diye konuştu.

Türk insanının görev aldığı zaman çalışmaktan kaçınmayan bir yapıya sahip olduğunu anlatan Tüzmen, şunları kaydetti:
“Bizim elimizde Erzurum’da yapılan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları gibi tüm dünyanın taktirlerini alan bir referans var. Yaptığımız yapacaklarımızın garantisi niteliğinde. Bugüne kadar yapılandan daha kısa bir zamanda hazırlıklarımızı tamamlamamız gerekiyor. Bu yüzden gerekirse gece gündüz çalışıp yine bu organizasyonu Türkiye’ye yakışır şekilde gerçekleştiririz. Benim bundan hiç bir şüphem yok. İddialarımızı hayata geçirmek için kent dinamikleri ile ülke liderleri koordineli olarak çalışacak. Herkes üzerine düşeni yapıp, Mersin’e yeni bir soluk kazandıracağız.”
Tüzmen, bir süre önce kente gelen eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın “Çukurova Havalimanı’nın temelini de 3-4 ay sonra atacağız” şeklinde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatarak, “Yani önümüzdeki süreç Mersin’i yatırım diyarı haline getirecek. Bir yandan konaklama tesisleri inşa edilirken, öte yandan da havalimanımız hızla tamamlanıp, Akdeniz Oyunları’na yetiştirilmeye çalışılacak. Tüm bunlar organizasyonun ardından kentimize kalıcı yatırımlar ve yeni organizasyonları çekebilecek alt yapıyı sağlamış olacak” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da, uzun yıllardır Mersin’in sahip olduğu potansiyeli harekete geçirmek noktasında sıkıntı yaşadıklarını, ancak bu sorunun organizasyon sayesinde aşılacağına inandığını kaydetti.

Kentteki altyapı eksikliklerinin tamamlanması noktasında çalışmaların sürdüğünü, gelecek aylarda yapılan işlerin gözle görülür hale geleceğini vurgulayan Özcan, Mersin’in olimpiyatlardan sonra en büyük organizasyon olarak nitelendirilen Akdeniz Oyunları’na en iyi şekilde ev sahipliği yapacağına inandığını sözlerine ekledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam