Süper Lig 20 Takıma Çıkmalı

2014 ve 2015’te Adana Demirspor, PTT 1. Lig’i 4. sırada tamamladı. Lig eğer 20 takımdan oluşsaydı Adana Demirspor muhtemelen 2016-2017 sezonunda Süper Lig’de mücadele edecekti. Ayrıca Elazığspor ve Samsunspor da bu süre zarfında play-off oynayıp Süper Lig’e yükselemedi.

Süper Lig’de son birkaç yıldır, Üç büyükler olarak ifade edilen Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray haricinde Başakşehir ve Kasımpaşa takımları da İstanbul’u temsil ediyor. Ekonominin %40’ını oluşturan İstanbul, futbolun ana kalesinde de %27’lik bir yere sahip durumda. 18 takım kontenjanından geriye kalan 13’ü ise diğer şehirler tarafından paylaşılmak zorunda kalıyor.

Süper Lig İllere Göre Temsil Sayıları

1. Lig İllere Göre Temsil Sayıları

Her iki ligin toplamına baktığımızda ise daha ilginç bir sonuç ortaya çıkıyor. 36 takımlık bu havuzda nüfusa göre en büyük 12. şehrimiz Kocaeli, 14. Diyarbakır, 15. Hatay ve 20. Kahramanmaraş dışında en büyük 16 şehrin Süper Lig veya 1. Lig’de en az bir temsilcisi olduğu ortaya çıkıyor.Ancak bu şehirlerin sadece dokuzu Süper Lig’de yer alıyor. Bu dokuz şehir arasına giremeyenler arasında 4 milyonu aşkın nüfusu ile İzmir de var. Yaklaşık 13-14 milyon nüfusa sahip bir bölgeden bahsediyoruz. Yani bir “İstanbul” nüfusu kadar potansiyel Süper Lig’den mahrum kalıyor. 

Bu noktada bir önemli nokta TV yayınları olacak, yayıncı kuruluş abone sayılarına baktığında da muhtemelen bu büyük şehirlerde bir eksiklik olduğunu da görecektir.

Tribünleri Doldurmak

Elbette ligi 20 takıma çıkarmak bu 14 milyonu bir anda Süper Lig’e çıkarmayacak. Ancak taraftar potansiyeli yüksek şehirler İzmir, Samsun, Eskişehir, Adana gibi şehirlerin en üst seviyede temsiliyeti de sağlanacak. Bu durum diğer kulüplerin taraftarlarına da yansıyacak.

Örneğin, Bursaspor taraftarını düşünün. Ekonomik olarak da rekabet içinde olduğu Kocaeli ya da Eskişehir gibi şehrin takımlarının karşılaşmasına şu an Süper Lig’de yer alan bir çok takımın maçına gitmekte istekli olduğundan daha fazla istekle gitmek istiyecektir.

Ligin Değeri

Futbolun değerini de arttırmaktan bahsediyoruz. Bu noktada en kolay yapabileceğimiz işlerden biri hiç kuşkusuz takım sayısını arttırmak. Avrupa’da kalburüstü liglere baktığımızda Almanya hariç üst liglerde en az 20 takım olduğunu görüyoruz. Türkiye ve Almanya hariç üst iki ligi 18 takımdan oluşan büyük futbol ligi yok.

Lig Takım Sayısı Değer (Milyar Euro) 1. Lig Tak. Sy. 1. Lig Değer
Premier League 20 4.84 24 0.93
La Liga 20 3.62 22 0.29
Serie A 20 2.8 22 0.31
Bundesliga 18 2.59 18 0.31
Ligue 1 20 1.74 20 0.21
Süper Lig 18 0.9 18 0.12
Liga NOS 18 0.82 22 0.13

İngiltere’de toplam 44 takım var. Bize göre +8 takım fazla. Bu uygulamayı sezon başı yapmış olsaydık, 1. Lig’de bu sezon İstanbulspor, Hacettepe, Sarıyer, Kocaeli Birlik, Tuzlaspor, Keçiörengücü ve Gümüşhanespor oynuyor olacaktı.

Belki de çıkma şansını kaybettiği için son maçlarında düşük konsantrasyonu kaybetmiş İnegölspor, Aydınspor, Amed, Ankaragücü, Menemen Belediye, Kırklarelispor gibi takımlardan bazılarını da 1. Lig’de görecektik. Belki de iddialı kadro kurması muhtemel Ankaragücü, Kocaeli Birlik, Aydın gibi takımlar seneye Süper Lig’de yer alabilecekti.

Bu sistemi kullanmayarak bu yıl İstanbulspor, Sarıyer, Ankaragücü gibi efsaneleri; Aydın, Diyarbakır, Kocaeli gibi büyükşehirleri üst düzey mücadeleden de mahrum bırakmış olduk.

Ekonomik olarak baktığımızda ise Süper Lig’de 20 milyon eurodan aşağı kadro değeri olmadığını görüyoruz. Eskişehir, Kocaeli gibi şehirlerde ise bu rakamlar 40-45 milyon eurolara ulaşmış durumda. 2 takımın eklenmesiyle birlikte ligi değerinin en az 50 milyon euro civarında daha artacağını öngörebiliriz. Ki bu rakam Osmanlıspor ya da Bursaspor’un kadro değerine eş değer bir rakam.

+150.000 Dakikalık Uzatma

Futbolcu gelişimi yönünden incelersek, yerli futbolcuların ön plana çıkması için imkanları arttırmak da gerekiyor. Şu anki 18 takımlı sistemde 34 karşılaşma yapılmakta. 20 takıma çıktığında ise toplam 38 karşılaşma yani fazladan dört karşılaşma oynanacak.

Bu dört hafta genelde hafta içine ekleneceğinden takımların, Avrupa ve Kupaya temposuna ayak uydurması daha kolay olacak. Ayrıca takımlar daha fazla rotasyon yapmak zorunda kalacak. Haftada bir birkaç yıldızına bağlı oynayan takımlar artık, takım oyunu oynamak zorunda kalacaklar.

Bugün 34 haftada toplam 306 karşılaşma oynanıyor. 20 takımlı sistemde ise karşılaşma sayısı 380. Bu da %20 daha fazla maç oynanacak anlamına geliyor. Fazladan 74 karşılaşmada 22 oyuncudan hesapladığımızda futbolcular ekstradan 150 bin dakika daha fazla oynama imkanı elde edecekler.

Sonuç

  1. Lig daha fazla nüfusa ulaşacak
  2. Geçmişe sahip takımların Süper Lig’e yükselmesine kapı açılacak
  3. Futbolcular daha fazla oynama şansına ulaşacaklar, fikstür yoğunlaştığı için bu sürelerin bir çoğu rotasyondaki oyuncular tarafından oynanacak
  4. Rotasyondaki yabancı kontenjanları daha nitelikli yabancılarla doldurulabilecek
  5. Futbolcular Avrupa, Milli Takım ve Kupa önemlerine daha raha uyum sağlayacak, haftada bir değil haftada iki karşılaşma temposuna rahat ayak uydurabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam