Artık Türk Futbolu’nun Ağırlık Merkezi Ankara’nın Doğusunda

Süper Lig’de gelecek sezon Ankara’nın yer almaması ile birlikte bir diğer ilginç durum yaşanacak. Her ne kadar bu yazının yazıldığı 22 Mayıs tarihi itibariyle henüz play-off’dan yükselecek üçüncü takım belli olmamış olsa da tabloyu etkilemeyecek.

Türkiye’de pek çok konuda doğusu ve batısını tarif etmek için Ankara’nın merkezi konumu kullanılır. Süper Lig’de gelecek sezonki tabloya baktığımızda Ligin büyük bir kısmının Ankara’nın doğusunda oynanacağını, sadece İstanbul takımları ile Göztepe’nin batıda kaldığını ve Batı Anadolu’da büyük bir bölgeden hiç bir takım olmadığını göreceğiz.

Daha önceki yıllarda ise lig ağırlıklı olarak Ankara ve batısında oynanmaktaydı. Ankara’nın doğusundan ise birkaç takımdan fazlasını göremiyorduk. Bu takımların bir çoğu farklı sezonlarda ligde yer almış olsalar da hiç bu kadar fazla sayıda topluca bir arada bulunmuyorlardı.

Özellikle İstanbul ve İzmir takımları için gelecek yıl deplasman yolculukları oldukça zaman alacak.

Play-off’un son dört takımından Samsunspor, doğudaki blokta yer alacağından lige çıkarsa batıdaki takımların işi biraz daha zorlaşacak. Ancak diğer üç takımın ikisi Altay ve Altınordu İzmir’in takımları iken diğer takım ise İstanbulspor.

2021-22 Sezonu Başkent Ankarasız olmasının yanı sıra ve hiç görmediğimiz bir dağılımla da çok ilginç bir sezonu beraberinde getiriyor.

Bizce bu yeni durumun arkasında son yıllardaki tesisleşme hamlesi de yatıyor. Son yıllarda yapılan stadyum yatırımları ile doğu şehirleri de batıdaki kulüpler kadar başarılı tesislere sahip oldular. Bu kulüplerin günümüzdeki futbol ortamına batıdaki kulüplere göre daha fazla adapte olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2021-22-superlig-takimlari.png

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam